KURS LINOWY (7.06.2013)

Zapraszamy na Kurs Linowy prowadzony przez instruktora PZA w dniach 28-30 czerwca. Wiecej informacji w ->ulotce!

MIEJSKA DLA DRUŻYNOWYCH I PRZYBOCZNYCH (05.05.2013)

Serdecznie zapraszamy drużynowych i przybocznych na grę miejską odbywającą się podczas Nocy Muzeów czyli 18.05.2013!

gra

WOODBADGE (22.04.2013)

Dla wszystkich zainteresowanych! Informacja o kursie Woodbadge!! Więcej informacji w ->pliku<-

SZYBKIE INFO (10.04.2013)

Z uwagi na dużą liczę pytań – Szkoła postanowiła umożliwić udział w warsztatach opiekunów prób osobom z min. otwartą próbą podharcmistrzowską (a nie jak wcześniej- z min. ukończonym kursem podharcmistrzowskim / ze stopniem podharcmistrzowskim). Jednocześnie informujemy, że warsztaty będą podzielone na część przeznaczoną dla osób które chcą być opiekunami prób oraz tych którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w byciu opiekunem.

ZA OKNEM WCIĄŻ ZIMA… (30.03.2013)

…natomiast my zapraszamy na wiosenne formy kształceniowe. 20.04.2013 odbędą się warsztaty opiekunów prób instruktorskich. Zgłoszenia przez ankietę, a więcej informacji w -> ulotce <-. Dodatkowo zapraszmay na formy szkoleniowe CSI. Przyszłych harcmistrzów zapraszamy na kurs harcmistrzowski Cogito (link), a przyszłą kadrę kształcącą zapraszamy na KKK. Informacje również dostępne na stronie kształcenie.zhp.pl.

NASTĘPNE WIOSENNE FORMY SZKOLENIOWE! (03.03.2013)

Serdecznie zaprszamy na nastepne formy szkoleniowe! W dnaich 6-7 oraz 20 kwietnia odbedą sie warsztaty Trudne Sytuacje Wychowawcze. Zapraszamy na nie wszytkich instruktorów. Natomiast 24 marca odbędzie się konferencja instruktorska “Dobry szczep procentuje” skierowana do instruktorów zaczynających pracę w szczepie jak i doświadczonej kadry szczepowej (Zgłoszenia do 10 marca!). Szczgóły warsztatów i konferencji znajdują się w ulotkach – WARSZTATOWEJ i SZCZEPOWEJ. Zapraszamy!

KURS PRZEWODNIKOWSKI DLA DOROSŁYCH (08.02.2013)

Zapraszamy na Kurs Przewodnikowski, dla nauczycieli, dorosłych, studentów kierunków pedagogicznych. Kurs odbędzie się w Rogalinku pod Poznaniem. Wiecej informacji w ulotce -> ulotka. Zgłoszenia tradycyjnie przez ankietę po prawej stronie.

KURS SZCZEPOWYCH (15.01.2013)

Zapraszamy na Kurs Szczepowych – zwróćcie uwagę na zmianę terminu II biwaku. Zgłoszenia do 25 stycznia. Więcej informacji znajduje się w -> ulotce, natomiast zgłosić się można przez ankietę znajdującą się po prawej stronie.

ŚWIĘTA I NOWY ROK PRZED NAMI

zyczenia

Z najlepszymi życzeniami wysyłamy w świat garść informacji związanych z Kursem Szczepowych i Komend Szczepów. Więcej informacji znajduje się w -> ulotce, natomiast zgłosić się można przez ankietę znajdującą się po prawej stronie.

HSR – BRAK MIEJSC

Informujemy, że dziś (24.11) wpłynęło osiemnaste zgłoszenie na Kurs HSR. Niestety ze względu na jakość kursu nie możemy przyjąć więcej zgłoszeń. Wszystkich chętnych zachęcamy do śledzenia terminarza szkoleń!

 

KURS HSR

Serdecznie zapraszamy naKurs Pierwszej pomocy, który przeznaczony jest dla osób realizujących próbę przewodnikowską i stanowi wypełnienie wymogu niezbędnego do zamknięcia próby. Kurs odbędzie się 8-9.12.2012 roku.

Warunki uczestnictwa: otwarta próba przewodnikowska, zgoda komendanta hufca, posiadanie ubezpieczenia NNW, zgłoszenie się w terminie do 30 listopada 2012 roku przez ankietę dostępną na stronie szkoły: www.zkk.zhp.wlkp.pl

Więcej informacji do ściągnięcia TU

KOSMICZNIE, WYBUCHOWO, SMART i LINOWO…

Serdecznie zapraszamy na Kosmiczne Kursy organizowane przez Szkołę Wodzów oraz Referaty Metodyczne Chorągwii! W dniach 11-15.01.2013 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbędą się tzw. nakładki metodyczne czyli kursy drużynowych zuchowych, harcerskich, starszocharcerskich i wędrowniczych. Więcej informacji na stronie internetowej www.kursykosmos.pl! Termin zgłoszeń 2 grudnia! Informację o przyjęciu na kurs otrzymacie 6 grudnia! Ilość miejsc ograniczona (18 osób na nakładkę)! W cenie noclegi, obiady, kosmiczny program i kosmiczny upominek! W razie pytań prosimy o e-maila.

Szkoła Wodzów poleca bardzo ciekawe formy warsztatowe dla kadry starszoharcerskiej i wędrowniczej

Wielki Wybuch -> www.referat.zhp.wlkp.pl/wybuch ( w programie między innymi doradztwo zawodowe, zajęcia interpersonalne prowadzone przez profesojonalistów)

Hike Smart -> www.hs.zhp.wlkp.pl ( w programie między innymi sytuacje intymne w drużynie oraz starszoharcerskie poszukiwania)

Informujemy, również że z przyczyn niezależnych od Szkoły, kurs linowy został przełożony na wiosnę 2013. Kiedy dostaniemy informacje o konkretnym terminie to na pewno damy znać. W związku z pytaniami o uprawnienia związane z kursem informujemy o tym, że taki kurs mimo że prowadzony przez instruktora Polskiego Związku Alpinistycznego nie daje przepisowych uprawnień do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą. Takie uprawnienia ma jedynie certyfikowany instruktor.

 

ŚWIEŻE INFO!

Serdecznie zapraszamy na Kurs Kadry Kształcącej, który odbywa się 16-20.02.2013 w Górach Swietokrzyskich! Więcej informacji można znaleźć w -> ulotce kursowej <-

Inną zimową formą szkoleniową będzie chyba pierwsza taka w historii Zimowa Akcja Szkoleniowa! Wszystkie nakładki metodyczne w jednym miejscu! Akcja odbędzie się 11-15 stycznia na południu Wielkopolski. Więcej informacji już wkrótce!

Zapraszamy również na ciekawe formy z poza naszej chorągwi. Miedzy innymi Fundraising – metoda na realizację celów oraz kurs przewodnikowski dla nauczycieli połączony z kursem drużynowych harcerskich i starszoharcerskich przeznaczony dla nauczycieli ale i studentów pedagogiki. Więcej, bardzo róznorodnych szkoleń można znaleźć jak zwykle na stronie KURSY.ZHP.PL

TERMINARZ

Zgodnie z obietnicą, na stronie w zakładce terminarz, pojawił się terminarz szkoleń Szkoły Wodzów do końca czerwca 2013 roku 🙂 Zapraszamy!

ZAPALAMY SIĘ DO KSZTAŁCENIA!

zapalamyJuż 1 października pojawi się terminarz szkoleń na rok 2012/2013. Dlatego już dziś zapraszamy do polubienia nas na Facebooku oraz do śledzenia newsów na stronie.

RAJD KOMEND HUFCÓW 2012

Zapraszamy na “Jazdę Ku Przyszłości!” czyli IV Rajd Komend Hufców! Sprawdźcie się! Zapraszamy! Więcej informacji -> w komunikacie <- !

JESTEŚMY POTRZEBNI!

kkkPo czterech dniach przelewania litrami potu, krwi i kawy, zakończył się Kurs Kadry Kształcącej (13-16.09.2012 w Rogalinku). Pięciu śmiałków w trakcie pobytu w Rogalinku w dniach od 13 do 16 września zgłębiali tajemną wiedzę o tym, jak należy kształcić kadrę, aby dawało to dobre efekty. Kursanci uczyli się o tym, jak prowadzić dobre zajęcia, poprawnie się komunikować, dobierać odpowiednie formy do zajęć, radzić sobie z trudnymi uczestnikami i wiele, wiele innych. Wspólnie spędzony czas kursu był też okazją do zawiązania nowych znajomości na linii Gniezno- Puławy. Kursanci z 2 różnych stron Polski wymieniali się poglądami i doświadczeniem w harcerskiej pracy. Wszyscy opuścili kurs z piosenką na ustach , która przyświecała każdemu, przez cały okres jego trwania. Piosenką, o jakże wspaniałym przesłaniu… ;)(klik) pwd. Jakub Bosacki (fot. Piotr Rodzoch)

 

KURSY, KURSY!

CSI zaprasza na kurs harcmistrzowski! Jedna część odbywa się w Ośrodku Skautowym w Kanderstegu! Więcej informacji -> w komunikacie <-

Natomiast chorągiew łódzka zaprasza na Kurs Kadry Kształcącej “Konar”. Więcej informacji -> na stronie chorągwi <-

Jeszcze z innej beczki – w okolicach Torunia odbędzie się Kurs Drużynowych Starszoharcerskich “Spadkobiercy Nemenoru”. Więcej informacji na stronie –> hufca Toruń<-

NAKŁADKI METODYCZNE

Pojawiła się informacja o następnej nakładce metodycznej! Więcej informacji o kursie drużynowych zuchowych znajduje się -> tutaj <-.
Czuwaj! phm. Anna Pospieszna

JEŚLI CHCECIE OTRZYMAĆ ZWROT ZA KURS…

Jeśli chcecie otrzymać zwrot i wiecie, że macie taką możliwość jeszcze przed wpłaceniem pieniędzy na konto, wpłaćcie pieniądze (różnicę) na konto hufca i poproście by hufiec przelał całą kwotę na konto chorągwi. W tytule powinno się znaleźć wasze imię i nazwisko oraz forma na którą wpłacacie pieniądze. Natomiast jeśli musicie najpierw wpłacić całość, a potem otrzymać fakturę – przelejcie pieniądze na poczcie (nie z prywatnego konta) i danych nadawcy napiszcie dane hufca. Również warto przed formą powiedzieć że potrzebujecie fakturę, tak by księgowość chorągwi wiedziała by nie traktować wpłaty jako składkę zadaniową. W razie problemów piszcie na maila Szkoły!

Czuwaj! phm. Anna Pospieszna

KURS KADRY KSZTAŁCĄCEJ

13-16 września 2012 – to termin najbliższego Kursu Kadry Kształcącej, który odbędzie się w Rogalinku. Ankietę znajdziecie – jak zwykle – pod menu z prawej strony na naszej stronie 🙂 Do zobaczenia!

DOBRY SZCZEP PROCENTUJE

Komenda Hufca Poznań Śródmieście „Siódemka” oraz Szkoła Instruktorska Chorągwi Wielkopolskiej “Szkoła Wodzów” zapraszają na Grę Komend Szczepów oraz Konferencję Instruktorską „Dobry Szczep Procentuje”. Propozycja jest skierowana nie tylko do środowisk działających szczepami! Chcemy się spotkać i przy okazji dobrej zabawy wymienić doświadczeniami i dobrymi praktykami z naszej pracy. Szczegóły gry znajdują się TUTAJ a konferencji TUTAJ, zachęcamy do zapoznania się i oczywiście rozpowszechnienia wśród instruktorów Waszych środowisk. Postanowiliśmy rozpocząć nowy rok harcerski od spotkania z innymi środowiskami.

Komenda Hufca „Siódemka” Poznań Śródmieście

WOOD INFO + ZAPISZ SIĘ!

Pojawiły się oczekiwane informacje o kursie Woodbage – do pobrania- > tu – oooraz serdecznie zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera po prawej stronie strony : )

DZIEJE SIĘ – NAWET W WAKACJE

Uczestnicy ankiety opowiedzieli się za newsletterem! Już wkrótce pojawi się on na stronie. Tymczasem:

  • w ostatnim rozkazie Komendanta Chorągwi pojawiły się mianowania instruktorów Szkoły (rozkaz do pobrania)
  • w terminarzu pojawiły się nowe informacje związane z wrześniowymi formami (Woodbage, KKK),
  • pojawił się nowy dział – O Szkole – w którym pojawił się artykuł na temat czerwcowego przełomowego spotkania kształceniowców w Kiekrzu

AKTUALNOŚCI

Zakończyliśmy ankietę dotyczącą strony WWW. Większości osób strona się podoba! Mamy nadzieję, że nieprzekonani przekonają się do niej lub pomogą w jej zmianach! Natomiast pojawiła się nowa ankieta dotycząca newslettera Szkoły. Ponadto w ostatnim rozkazie Komendanta Choragwi pojawiło się mianowanie nowej Komend Szkoły Wodzów (rozkaz do pobrania).

WITAMY NA NOWEJ STRONIE

Jeszcze przez kilka dni będzie ona ulepszana, dodawane będą materiały, natomiast, nie musicie zaglądać na stronę by to sprawdzić, możecie śledzić naszego FB lub kanał RSS. Głosujcie w sondzie, albo jeśli mielibyście uwagi to piszcie na maila szkoły – zkk@zhp.wlkp.pl.

UWAGA WAŻNE! – DYPLOMY

W związku z poważnymi porządkami w dokumentacji Szkoły, oprócz odrobiny cierpliwości, prosimy o informacje jeśli ktoś z Was brał udział w kursie, a nie dostał dyplomu.

W mailu prosimy podać rodzaj kursu, miesiąc i rok, oraz Wasz stopień, imię i nazwisko. W ciągu trzech dni skontaktujemy się z wami, a odbiór / wysyłkę / przekazanie umówimy w najbliższym możliwym terminie. Mail kontaktowy to oczywiście zkk@zhp.wlkp.pl.

ZMIANY ZMIANY!

Na stronie internetowej – w zakładkach Archiwum, Terminarz, Wykaz OKK, Woodbage oraz Kontakt – czeka na was niespodzianka – możliwy szablon wyglądu nowej strony!
Jak chcecie by wyglądała nasza strona? Spokojna? A może tryskająca energią? Czy oprócz kanału RSS coś jeszcze powinno się na niej znaleźć? Piszcie – zkk@zhp.wlkp.pl. Czekamy tylko do końca weekendu (tak, tak do 3 czerwca)!

ZŁOTY KRĄG

DRODZY KSZTAŁCENIOWCY! CZAS NA ZMIANY, ZMIANY W DZIAŁANIU! WEJDŹ DO -> ZŁOTEGO KRĘGU! W PROGRAMIE:
– szeroka oferta warsztatowa prowadzona przez specjalistów, w tym przez Naczelnik ZHP hm. Małgorzatę Sinicę
– zajęcia m.in. z kształcenia harcmistrzów oraz nowych pomysłów na kształcenie
– wspólna praca nad planem kształcenia Chorągwi na przyszły rok
– wypracowanie modelu współpracy HZKK ze Szkołą Wodzów

ZAPRASZAMY!!!!

UWAGA

Niestety NIE MA już miejsc na Woodbage! Bardzo dziękujemy za zainteresowanie! W związku z takimi potrzebami będziemy myśleć nad następnym kursem, jak i zachęcamy Chorągwiane Zespoły Kardy Kształcącej i instruktorów, do zwrócenia uwagi na ogromne zainteresowanie Woodbagem (co oczywiście baaardzo cieszy! 🙂 ).

KURS KADRY KSZTAŁCĄCEJ

Serdecznie zapraszamy na KURS KADRY KSZTAŁCĄCEJ który odbędzie się w weekend majowy!
Więcej informacji znajduje się -> tu <-
Zgłoszenia przez ankietę dostępną na stronie

WOODBAGE XI

Następną formą organizowaną przez “Szkołę Wodzów” jest kurs Woodbage.
Więcej informacji znajduje się -> tu <-
Zgłoszenia przez ankietę dostępną na stronie

HARCERZE STARSI!

Wraz z Referatem HS serdecznie zapraszamy na weekend integracyjno-szkoleniowy.
Podejmowane będą trudne tematy, jak i lekkie rozmowy
Więcej informacji znajduje się -> tu <-
Serdecznie zapraszamy!”

WARSZTATY DLA CZŁONKÓW HUFCOWYCH KOMISJI REWIZYJNYCH

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty dla członków HKR które odbędą się w dniach 16 -18 marca 2012
Więcej informacji znajduje się -> tu <-
Zgłoszenia przez ankietę dostępną na stronie

FACEBOOK SZKOŁOWODZOWY

Zapraszamy na naszą stronę na facebooku!! Lubimy to!!

SPOTKANIE ZE SZKOŁA WODZÓW

Zapraszamy Wszystkich Szefów HZKK oraz instruktorów pracujących z kadrą na weekendowe spotkanie ze Szkołą Wodzów.
-> ZAPROSZENIE <-

Z harcerskim pozdrowieniem – Czuwaj !
hm. Anna Frąckowiak

KONFERENCJA !

Wraz z Ruchem Programowo Metodycznym “21” zapraszamy na Konferencję Instruktorów Chorągwi Wielkopolskiej. Będziemy dyskutować o Strategii Rozwoju ZHP, Uchwale Programowej, Wizji Chorągwii w świetle Zjadu… Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej -> RPM-u <-

AKADEMIA LIDERÓW

Zapraszamy na kurs komendantów i komend hufców, prócz wiedzy teoretycznej,
co najważniejsze, będzie można wymienić się doświadczeniem z innymi uczestnikami kursu!
Więcej informacji znajduje się -> TU
Można się zgłosić na poszczególne biwaki (skarbnik, program, lider, organizacja) lub na całość która w ankiecie zatytułowana jest jako AKADEMIA LIDERÓW

ZAPRASZAMY NA BAL

Absolwentów Kursów, Warsztatów i innych form organizowanych przez Szkołę Wodzów zapraszamy na Bal…
Zgłoszenia tylko do 20.11, obowiązują stroje Śniadaniowe

KURS KADRY KSZTAŁCĄCEJ

Zapraszamy na Kurs Kadry Kształcącej
Uwaga: warunki uczestnictwa to:
1) prowadzenie min. 3 zajęć podczas form szkoleniowych
2) działanie w komendzie kursu lub warsztatu.
Więcej informacji w załaczniku ->szczegóły<-
Zgłoszenia przez ankietę dostępną na stronie

KURS NAMIESTNIKÓW

Kus Namiestnikowski „Fabryka Gwiazdora, tej!”
Chcesz dowiedzieć się: jaka jest rola namiestnika?
Jak wspierać pracę drużyn działających w Twoim hufcu? Jakie jest Twoje miejsce w hufcu?
– zapraszamy Cię na kurs namiestników ->szczegóły<-
p.s. Zgłoszenia przez ankietę dostępną na stronie
strona kursu -> http://namiestnicy.wordpress.com

ZAPRASZAMY KURSY DRUŻYNOWYCH

Kurs drużynowych zuchowych
Referat Zuchowy Chorągwi Wielkopolskiej zaprasza na dwuweekendowy kurs drużynowych – część metodyczna, który odbędzie się w dniach 7 – 9.10. oraz 4 – 6.11.2011r. ->Szczegóły<-
hm. Joanna Gonia-Kołodziejczyk

Kurs drużynowych harcerskich
Referat Harcerski Chorągwi Wielkopolskiej zaprasza na dwuweekendowy kurs metodyczny drużynowych harcerskich – stanowiący specjalistyczną część kursu drużynowych, który odbędzie się w dniach 30.09. – 02.10. oraz 14 – 16.10.2011r. ->Szczegóły<-
hm. Magdalena Kaczmarek

Kurs drużynowych starszoharcerskich
Referat Starszoharcerski Chorągwi Wielkopolskiej zaprasza na kurs drużynowych starszoharcerskich, który odbędzie się w terminach: 7-9.10 (I weekend), 21-23.10 (II weekend). ->Szczegóły<-
phm. Stanisław Nowak

Kurs drużynowych wędrowniczych
Referat Wędrowniczy Chorągwi Wielkopolskiej zaprasza na Kurs Drużynowych Wędrowniczych 2011. Termin – 30.09 – 02.10 (I weekend) , 14-16.10 (II weekend). ->Szczegóły<-
phm. Anna Frąckowiak

FORMULARZ

ZAPRASZAMY NA WOODBADGE’A!

W Imiołkach w dniach 1-7.09.2011 (przesunięty termin dla uczestników Watry i dla powracajacych z wakacji!) odbędzie się następny Woodbadge organizowany przez Szkołe Wodzów. Zapewniamy niezapomniane przeżycia. Można się zgłaszać przez nazą ankietę zgłoszeniową!
WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDUJE SIĘ ->TUTAJ <-

Różne

Uaktualniony został terminarz Form Kształceniowych. Rezerwujcie terminy!!
W galerii pojawiły się zdjęcia z majowego Woodbage’a. Zapraszamy do oglądania!
Zakończył się nasz kurs Woodbage. Imiołki całe, uczestnicy też (chyba). Było zimno, mamy nadzieję, że jednak zajęcia i atmosfera wyrównywały temperaturę : ).

Terminarz Szkoły Wodzów do grudnia 2011

01.09-07.09.2011
Imiołki
Woodbage
Szkoła Wodzów

Okolice Poznania
Nakładki metodyczne
Referaty Metodyczne
10-13.11.11

Kurs Kadry Kształcącej
Szkoła Wodzów
27.11.2011

Spotaknie Absolwentów Szkoły Wodzów
Szkoła Wodzów

Zdrowia, Spokoju a zarazem niespożytej energii na Święta Wielkiej Nocy (i nie tylko) życzy Szkoła Wodzów

ZLOT KADRY

Druhno! Druhu! Serdecznie zapraszamy na ZLOT KADRY ZHP! W czasie zlotu możesz wybrać jedną spośród czterech form szkoleniowych. Napewno znajdziesz coś dla siebie! Czekają:
– Zlot Drużynowych,
– Zlot harcmistrzów,
– Zlot Akademików,
– Letnia Akcja Szkoleniowa.
Więcej o Zlocie i zajeciach jakich wam się nie śniło na stronie  http://zlotkadry.zhp.pl/ oraz na Youtubie  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eYctHRyCTiM#at=15

Zakończył się kurs Kadry Kształcącej – Podróż do wnętrza – zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

IV KURS SZCZEPOWYCH

Kurs komendantów szczepów jest skierowany przede wszystkim do instruktorów, którzy pełnią funkcję komendantów szczepów, działają w kadrze szczepów (np. zastępcy komendantów) lub zamierzają założyć szczep (np. drużynowi drużyn wielopoziomowych). W trakcie zajęć kursowych, e-learningu oraz spotkań z kadra szczepów pokażemy wam jak świetnym pomysłem na silne harcerstwo jest prowadzenie szczepu. ZAPRASZAMY

WOODBADGE

Robert Baden – Powell chcąc podziękować swoim instruktorom i przygotować ich jeszcze lepiej do pracy z kadrą skautową oraz z dziećmi zorganizował w roku 1919 pierwszy kurs woodbadge. Woodbadge to znacznie więcej niż zdobywanie wiedzy, to rozwijanie umiejętności i zmienianie siebie. Uczestnicy poprzednich kursów, potwierdzą, iż wyjedziesz stąd, jako zupełnie inny człowiek…  -> ZAPRASZAMY<-

Druhny i Druhowie – przekazujemy Wam uaktualniony kalendarz szkoleń i warsztatów prowadzonych przez Szkołę Wodzów. Jeśli macie jakieś uwagi lub sugestie prosimy o przekazanie informacji na adres zkk@zhp.wlkp.pl

W galerii pojawiły się zdjęcia z Podsumowania VII Wodbege’a.

Wiosną odbyło się kilka dużych form szkoleniowych, pozostały wspomnienia, a na stronie tylko terminarz… : )

Warsztaty doskonalące pt.„System małych grup”
Szkoła Wodzów, Referat Harcerski
16.04

Kurs Szczepowych I biwak
Szkoła Wodzów
27.04 – 3.05
Imiołki
Woodbadge
Szkoła Wodzów
29-30.04
Imiołki
Warsztaty dla KK
Szkoła Wodzów
30.04
Imiołki
Spotaknie Szkoły Wodzów
Szkoła Wodzów
1-2.05
Imiołki
Warsztaty Woodbadge
Szkoła Wodzów
7-8.05

Kurs szczepowych II biwak
Szkoła Wodzów
28.05
Poznań
Warsztaty dla opiekunów prób instruktorskich, Szkolenie KSI
Chorągwiana KSI

KURS KADRY KSZTAŁCĄCEJ

Kurs kadry kształcącej jest częścią uzupełniającą do kursów podharcmistrzowskich „Woodbadge”, które przygotowują instruktorów do podjęcia funkcji na poziomie hufca – związanych z kierowaniem i pracą w zespołach instruktorskich. Kurs jest skierowany przede wszystkim do instruktorów, którzy chcą działać w hufcowych i międzyhufcowych zespołach kadry kształcącej, ale również w namiestnictwach i komisjach stopni instruktorskich.
CELE:
przygotowanie instruktorów do pełnienia funkcji kształceniowca oraz prowadzenia kształcenia na poziomie hufca
motywowanie instruktorów do uczestnictwa w kształceniu kadry
TERMIN:
kurs odbędzie się podczas dwóch kwietniowych weekendów: 1 – 3 kwietnia 2011 i 15 – 17 kwietnia 2011 roku
MIEJSCE I ZAKWATEROWANIE:
odbędzie się w okolicach Poznania
Nocleg w salach, własne karimaty i śpiwory
WARUNKI UCZESTNICTWA:
ukończenie kursu podharcmistrzowskiego „Woodbadge” lub posiadanie stopnia harcmistrza,
zgoda komendanta hufca,
zgłoszenie się w terminie do 23 marca 2011 roku (UWAGA! Ankieta aplikacyjna do wypełnienia tylko na stronie www.zkk.zhp.wlkp.pl)
wpłata 150 zł na konto komendy chorągwi do 25 marca 2011 r. (przez kasę macierzystej komendy hufca), po otrzymaniu potwierdzenia uczestnictwa w kursie. Na kurs należy zabrać potwierdzenie dokonania przelewu środków na konto chorągwi.
(UWAGA! Ankieta aplikacyjna do wypełnienia tylko na stronie Szkoły Wodzów)
wpłata 150 zł na konto komendy chorągwi do 25 marca 2011 r. (przez kasę macierzystej komendy hufca), po otrzymaniu potwierdzenia uczestnictwa w kursie. Na kurs należy zabrać potwierdzenie dokonania przelewu środków na konto chorągwi.
ODPŁATNOŚĆ:
koszt kursu: 150zł,
koszty podróży pokrywa uczestnik
WARUNKI UKOŃCZENIA KURSU:
aktywne uczestnictwo w kursie, udział we wszystkich zajęciach,
stworzenie programu kursu lub innej formy kształceniowej na poziomie hufca,
przygotowanie konspektu zajęć na kurs drużynowych,
wywiązanie się z zadań przedkursowych (będą nadesłane wraz z potwierdzeniem uczestnictwa)
KADRA:
hm. Inga Rusin – komendantka
Instruktorzy „Szkoły Wodzów”
UWAGA:
W przypadku liczby uczestników kursu mniejszej niż 8 osób organizatorzy zastrzegają możliwość odwołania kursu!
TREŚCI KURSU:
System kształcenia ZHP.
Strategia pracy z kadrą
Instruktor – Kształceniowiec
Zespół Kadry Kształcące
Planowanie kształcenia w hufcu
Przygotowanie form kształceniowych.
Przygotowanie zajęć na formach kształceniowych.
Metody aktywne w kształceniu
Motywowanie w procesie kształcenia. Planowanie rozwoju.
Ewaluacja w procesie kształcenia

Dodatkowe informacje organizacyjne oraz zadania przedkursowe zostaną przesłane wraz z potwierdzeniem uczestnictwa w kursie.

DMB

Czasami wydaje nam się, że mieszka w nas dwóch różnych ludzi. Jeden, który wszystko doskonale czyni i tego człowieka prezentujemy światu. Jest też i ten drugi, którego się wstydzimy, i tego ukrywamy. W każdym człowieku istnieje coś takiego jak wewnętrzny dysonans i niespójność. Każdy chciałby być dobry, a jedynie dokonuje czynów, których sam często nie rozumie. Dlaczego tak jest? Dlatego, że człowiek nie jest Bogiem, nie jest też aniołem, ani jakąś nadistotą, a jedynie małym pielgrzymem w długiej, dalekiej drodze swojego życia. Własne słabości czynią go wyrozumiałym i łagodnym w stosunku do innych. Ktoś, kto jest bezkrytyczny wobec samego siebie, będzie twardy i niezdolny wczuć się w innych. Nie będzie umiał nikogo pocieszyć, dodać odwagi i wybaczyć. Szczęście i przyjaźń tkwią tam, gdzie ludzie są wrażliwi, łagodni i delikatni w słowach, i wzajemnie kontaktach.
— Phil Bosmans
W Dniu Myśli Braterskiej życzymy każdemu
wielu owocnych przygód na drodze harcerskiej, zawodowej i prywatnej.
Instruktorzy “Szkoły Wodzów”

14-16 stycznia odbyły się warztaty MEDIUM

więcej na stronie www.kalejdoskop.jdm.pl/medium

Za nami kolejna edycja Kursu Linowego.

Poniżej kilka zdjęć.

Dokumenty

Decyzją Komendanta CSI, po konsultacji w Wydziale Pracy z Kadrą i Kształcenia ZHP zostały dopuszczone nowe, uproszczone wnioski o przyznanie i przedłużenie OKK.
Nowe wnioski do pobrania w zakładce Dokumenty

AKCJA SZKOLENIOWA CSI

Kurs podharcmistrzowski WOODBADGE

Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie podharcmistrzowskim “Woodbadge” organizowanym wspólnie z Centralna Szkołą Instruktorską.
Kurs jest skierowany głownie do drużynowych, chcących podnosić swoje umiejętności wychowawcze oraz przygotowywać się do pracy w zespołach instruktorskich.
Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie w załączonych plikach.
Informacja o kursie
Ankieta zgłoszeniowa

Kurs kadry kształcącej

Wszystkich zainteresowanych instruktorów zapraszamy do udziału w kursie kadry kształcącej organizowanym przez CSI ZHP w dniach 6-12 września.
Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie w załączonych plikach.
Informacja o kursie
Ankieta zgłoszeniowa

Warsztaty doskonalące

Zapraszam do udziału w warsztatach doskonalących skierowanych do kadry kształcącej choragwi i hufców. Odbędą się one w dniach 10-12 września 2010 roku na bazie harcerskiej w Imiołkach k. Gniezna.
Wszystkie szczegóły znajdują się w załącznikach.
Informacja o kursie
hm. Ryszard Polaszewski
komendant CSI ZHP

Warsztaty dla członków Hufcowych Komisji Stopni Instruktorskich.

Komisja Stopni Instruktorskich Chorągwi Wielkopolskiej ZHP zawiadamia, że w dniu 07 listopada 2009 r. (sobota) odbyły się warsztaty dla członków Hufcowych Komisji Stopni Instruktorskich.
Tematem warsztatów były m.in. zasady prowadzenia prób podharcmistrzowskich.
W warsztatach udział wzięli przewodniczący i członkowie HKSI, którym bardzo dziękujemy za obecność.
Kurs komendantów szczepów.

Zapraszam zainteresowanych instruktorów na kurs komendantów szczepów.

Szczegóły TUTAJ
hm. Ryszard Polaszewski
Kurs Kadry Kształcącej II stopnia
Kurs odbędzie się w terminach:
12-14 lutego 2010 r. w Starej Dąbrowie
9-11 kwietnia 2010 r. w Gdańsku

Szczegóły TUTAJ

hm. Jana Świnarska
instruktorka Wydziału Pracy z Kadrą i Kształcenia
Główna Kwatera ZHP

KKH

Kurs komendantów hufców – “SKARBNIK” 12-14.02.2010.
Kurs odwołany ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszeń.
Szkolenie Komisji Rewizyjnej Hufców 12-14.02.2010.
Kurs odwołany ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszeń.
Kurs Kadry Kształcącej 12-14.02.2010.
Kurs odwołany ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszeń.

UWAGA!!!

Informujemy, że nie ma już miejsc na kurs Rekreacja – zajęcia linowe w terenie naturalnym, który
odbędzie się w Poznaniu w dniach 13-15.11.2009 r.
Osoby, które się jeszcze zgłoszą będą wpisane na tzw. listę rezerwowych, gdyby ktoś z przyjętych uczestników nagle zrezygnował.
Kurs przeznaczony jest dla instruktorów Chorągwi Wielkopolskiej, pracujących bezpośrednio w drużynach, mogących wykazać się podstawową sprawnością fizyczną niezbędną do uczestnictwa w zajęciach.
Szczegółowe informacje >>TUTAJ<<

Komisja Stopni Instruktorskich Chorągwi Wielkopolskiej ZHP zawiadamia, że w dniu 07 listopada 2009 r. (sobota)
o godzinie 10.00 w Poznaniu (dokładne miejsce zostanie podane w terminie późniejszym) odbędą się warsztaty dla członków Hufcowych Komisji Stopni Instruktorskich.

CHKSI zaprasza przewodniczących i członków HKSI i przypomina, że w tym roku wygasają wszystkim Hufcowym Komisjom Stopni Instruktorskich prawa prowadzenia prób podharcmistrzowskich zgodnie z Uchwałą nr 38/XXXV Rady Naczelnej ZHP z dnia 8 marca 2009 r. w sprawie systemu stopni instruktorskich.
Dokładne zasady ich dalszego prowadzenia będą również tematem tych warsztatów.
Warunkiem uzyskania przez hufcowe komisje prawa do prowadzenia prób podharcmistrzowskich jest udział w warsztatach.

Zgłoszenia należy przesyłać do 2 listopada na adres ksi@zhp.wlkp.pl

Holenderski Woodbadge

W dniach 11 – 20 września 2009 r. odbył się pierwszy „Eurodutch” czyli Europejski kurs Woodbadge organizowany przez Holenderski Związek Skautowy. Do Skautowego Ośrodka Buitenzorg w Baarn udali się przedstawiciele takich krajów, jak: Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Belgia, Holandia.

ZHP reprezentowały następujące osoby:
Komisarka Zagraniczna ZHP i tym samym opiekun grupy – hm Inga Rusin,
uczestnicy formy – hm Victoria Kamasa, hm Diana Cichocka, phm Julian Dąbrowski, pwd Patryk Lewandowski oraz pwd Paweł Płaczek

Wszyscy pochodzą z naszego regionu kształceniowego, w tym 4 osoby z Chorągwi Wielkopolskiej.

Letnia Akcja Szkoleniowa 2009

W tym roku w Imiołkach odbyły się następujące kursy:
Kurs podharcmistrzowski “Woodbadge” – 7-12.08.2009
Warsztaty doskonalące dla kadry kształcącej – 7-9.08.2009
Kurs kadry kształcącej – 12-16.08.2009

Zapraszamy do oglądania zdjęć w naszej galerii 🙂
Dziękujemy uczestnikom i kadrze za niezapomniane chwile i super atmosferę.
DO ZOBACZENIA NA ZLOCIE ABSOLWENTÓW (21-22.11.2009).

WARSZTATY KSI

W imieniu ChKSI zapraszamy na warsztaty dla członków Hufcowych Komisji Stopni Instruktorskich, które odbędą się
6 czerwca (sobota) o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu ul. Raszyńska 48.
Zgłoszenia należy przesyłać do dnia 01 czerwca 2009 r. na adres mailowy ksi@zhp.wlkp.pl
Przypominamy, że w tym roku wygasają wszystkim Hufcowym Komisjom Stopni Instruktorskich prawa prowadzenia prób podharcmistrzowskich zgodnie z Uchwałą nr 38/XXXV Rady Naczelnej ZHP z dnia 8 marca 2009 r. w sprawie systemu stopni instruktorskich. Dokładne zasady ich dalszego prowadzenia będą również tematem tych warsztatów.
Warunkiem uzyskania przez hufcowe komisje prawa do prowadzenia prób podharcmistrzowskich jest udział w warsztatach.
W związku z tym prosimy o wydelegowanie przynajmniej po jednej osobie ze składu Hufcowej Komisji Stopni.
Druk zgłoszenia na warsztaty TUTAJ >>

ARTYKUŁ w CZUWAJ! 4/2009
Zachęcamy do przeczytania artykułu o NASZEJ SZKOLE WODZÓW w ostatnim Czuwaju! >>

SPOTKANIE KADRY KSZTAŁCĄCEJ

6 czerwca o godz. 10.00, przy okazji zbiórki komendantów hufców odbędzie się równolegle spotkanie kształceniowe, na które zapraszamy wszystkich szefów i instruktorów z hufcowych i międzyhufcowych ZKK, instruktorów zajmujących się kształceniem, w hufcach które nie posiadają ZKK, oraz wszystkich zainteresowanych tym tematem. Spotkanie to będzie przede wszystkim okazją: do wymiany doświadczeń wśród kadry kształcącej, próby rozwiązania problemów kształceniowych zaistniałych w hufcach, podsumowaniem działań kształceniowym w obrębie całej chorągwi w roku harcerskim 2008/2009, przedstawieniem stanu przygotowań i zgłoszeń na LAS, oraz zmian zachodzących w systemie kształcenia, ale przede wszystkim okazją do indywidualnych konsultacji.
Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu ul. Raszyńska 48

KURS KADRY KSZTAŁCĄCEJ
OGIEŃ 2009

Z powodu zbyt małej ilości chętnych Kurs Kadry Kształcącej został odwołany.

KONFERENCJA INSTRUKTORSKA CHORĄGWI WIELKOPOLSKIEJ ZHP
„INSTRUKTOR – WYCHOWAWCA”

W dniu 28 marca 2009 roku w Poznaniu odbyła się konferencja instruktorska organizowana w ramach dyskusji przed XXXVI Zjazdem ZHP. Celem konferencji jest wymiana poglądów na temat funkcjonowania systemu wychowawczego w ZHP i ustalenie wspólnego dla instruktorów kadry programowej Chorągwi Wielkopolskiej stanowiska w tej sprawie.

Uczestnicy konferencji pracowali w dwóch grupach:
GRUPA I – Kadra w ZHP. Instruktorzy.
kadra dorosła w organizacji: kategorie członkowskie; kto to jest instruktor?; jacy dorośli poza instruktorami: starszyzna, działacze, członkowie wspierający; miejsce seniorów; prawa i obowiązki poszczególnych grup członkowskich;
rozwój kadry instruktorskiej przez stopnie instruktorskie
kształcenie kadry – jaki system kształcenia kadry
GRUPA II – Funkcjonowanie metody harcerskiej
problemy z funkcjonowaniem systemu małych grup;
jaki program w drużynach, jak unowocześniany, jak finansowany;
instrumenty metodyczne: stopnie we wszystkich grupach wiekowych, czy są skutecznym instrumentem; sprawności i ich funkcjonowanie; czy projekt starszoharcerski zdał egzamin?; co dalej ze znakami służb; jak funkcjonują próby (harcerza, wędrownicza), czy ma sens próba starszoharcerska (eksperyment metodyczny);
ciąg wychowawczy – miejsce szczepu w ZHP.

Zapraszamy na kolejną konferencję która zostanie zorganizowana w ramach dyskusji przed XXXVI Zjazdem ZHP – szczegóły wkrótce.

WOODBADGE SYLWESTROWY ZAKOŃCZONY

Zakończył się kolejny kurs podharcmistrzowski Woodbadge. 9 uczestników oraz instruktorzy Szkoły Wodzów okolice sylwestra spędzali w Rogalinku. Teraz nastąpi krótka przerwa – bo na kolejny kurs zapraszamy dopiero w sierpniu.

KURS KOMENDANTÓW HUFCÓW (cz. 2 – Program rozwoju hufca)

Serdecznie zaprasza na drugą część kursu komendantów hufców. Postanowiliśmy w tym roku zmienić formułę kolejnych spotkań kursowych. Będą one odbywały się we wcześniej podanych terminach. Jednak samo szkolenie odbywać się będzie wyłącznie w sobotę. W celu ukończenia szkolenia kursanci będą zobowiązani wykonać zadania i rozliczyć się z nich za pośrednictwem Internetu.

Najbliższe spotykanie odbędzie sie w dniu 17 stycznia 2009. Poświęcone będzie pracy programowej hufca. Do udziału zapraszamy komendantów hufców, zastępców ds. programowych oraz instruktorów, którzy przygotowują się do pełnienia tych funkcji.

Zgłoszenia należy przesłać do dnia 13 stycznia na adres mailowy program@zhp.wlkp.pl.
Koszt spotkania to 15 zł.

I ZLOT ABSOLWENTÓW ZA NAMI …

Zakończył się pierwszy Zlot Absolwentów “Szkoły Wodzów”, w którym wzięło udział 31 osób. Była to okazja do rozmów i wspomnień przy kawie i herbacie, pracy zespołowej i dyskusji podczas zajęć warsztatowych, rozwiązywania indywidualnych problemów, a przede wszystkim do zacieśniania znajomości.
W sobotni wieczór, w pięknej klasztornej scenerii, zostały wręczone po raz pierwszy w historii odznaki “Szkoły Wodzów”, tzw. absolwentki. Odznaki otrzymali wszyscy uczestnicy naszych form (brązowe) oraz instruktorzy “Szkoły Wodzów” (srebrne). Takie święto zakończyliśmy degustacją tortów i śpiewaniem do późnych godzin nocnych.
Już zapraszamy na następny zlot, który odbędzie się 21-22.11.2009, a przede wszystkim zachęcamy do udziału w naszych formach kształceniowych.

LAS 2008 ZAKOŃCZONY

Zakończył się LAS 2008, za który wszystkim kursantom oraz prowadzącym zajęcia dziękujemy.
Praca Szkoły ruszyła pełną parą – 1 października odbędzie się spotkanie w Kręgu Wodzów, a już 14 listopada zapraszamy na Zlot Absolwentów.

WARSZTATY – POZYSKIWANIE ŚRODKÓW

W imieniu Komendy Hufca Konin zapraszamy na warsztaty z pozyskiwania środków.
Warsztaty odbędą się w Koninie w terminie 24-26 października 2008, przeznaczone są dla drużynowych i funkcyjnych drużyn.

Pytania prosimy kierować na adres: wukajot@poczta.onet.pl
Zespół Kadry Kształcącej Hufca ZHP Konin, pwd. Wojciech K. Janiak

LETNIA AKCJA SZKOLENIOWA 2008

Kadrę Chorągwi Wielkopolskiej zapraszamy w dniach 8 – 17 sierpnia 2008 do Ostrowa Wielkopolskiego na kursy i warsztaty odbywające się w ramach Letniej Akcji Szkoleniowej 2008. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a szczególności instruktorów, którzy nie mogą brać udziału w formach organizowanych od września do czerwca. W ramach LAS 2008 odbędą się:
kurs podharcmistrzowski “WOODBADGE” przygotowujący do pełnienia funkcji
instruktorskich na poziomie hufca – związanych z kierowaniem i pracą w zespołach
instruktorskich
kurs kadry kształcącej (dla absolwentów kursów “Woodbadge”)
kurs namiestników (dla absolwentów kursów “Woodbadge”)
kurs komendantów szczepów (dla absolwentów kursów “Woodbadge”)
kurs drużynowych dla dorosłych (np. nauczycieli) przygotowujący do prowadzenia gromady zuchowej lub drużyny harcerskiej
kurs szefów zespołów kadry kształcącej (dla absolwentów KKK)
warsztaty doskonalące dla kadry kształcącej
warsztaty dla opiekunów prób harcmistrzowskich
kurs dla członków KSI

KURS KADRY KSZTAŁCĄCEJ

W długi weekend majowy 30.04-4.05.2008 w Rogalinku odbył się pierwszy KKK w nowej formule kształcenia (jako nakładka specjalistyczna po kursie podharcmistrzowskim WOODBADGE).
W tym historyczny kursie wzięło udział 15 instruktorów, w tym 2 spoza naszej chorągwi.
O tym jak uczestnicy wspominają ten kurs będzie można przeczytać w najbliższym Harcowniku.
www.harcownik.zhp.wlkp.pl

KURS KOMENDANTÓW HUFCÓW

W dniach 14-16 marca odbyła się pierwsza część biwaku dla zastępców organizacyjnych komendantów hufców, tym samym kolejna część kursu dla komendantów hufców. Było nas 18 osób, ale gdy dyskutowaliśmy mogłoby się wydawać, że jest nas 2 albo nawet i 3 razy więcej…
A tematy, jakie poruszaliśmy były bardzo różnorodne – od problemów, na jakie możemy trafić na zjeździe do sposobu wymiany żarówki poprzez przygotowanie spisu harcerskiego, tworzenia regulaminu komendy hufca i określaniu kompetencji członków komendy hufca.
Kolejne spotkanie w maju.

CIĄGŁE KSZTAŁCENIE

Jak planować wprowadzenie zmiany, jak zdobyć sojuszników zmiany, jak komunikować zmianę, jak motywować do zmiany, jak…?
Tego dowiadywaliśmy się na warsztatach zorganizowanych przez Szkołę dla instruktorów referatów chorągwianych, szefów hufcowych ZKK oraz dla instruktorów Szkoły.
Warsztaty odbyły się w terminie 29.02-2.03 i prowadziła je Anna Filipow. Ania była komendantką CSI.

WOODBADGE – PODSUMOWANIE

Mamy za sobą nie tylko Woodbadg’a sylwestrowego ale także lutowego.
Łącznie w 3 kursach uczestniczyło 31 osób. Obszerną relację z Woodbadg’e sylwestrowego można przeczytać na łamach Harcownika Wielkopolskiego.
A tych, którzy nie uczestniczyli jeszcze w kursie podharcmistrzowskim zapraszamy na Woodbadge w maju.
W maju również odbędą się kursy dla absolwentów wcześniejszych kursów – kurs kadry kształcącej oraz kurs dla szczepowych.

FORMY SZKOLENIOWE NA ROK 2007/2008

Zapraszamy na formy szkoleniowe organizowane przez Chorągwianą Szkołę Instruktorską “Szkoła Wodzów”.
Zestawienie form znajduje się tutaj

WARSZTATY DOSKONALĄCE “MOTYWOWANIE I WSPIERANIE ROZWOJU”

Zapraszamy wszystkich instruktorów na warsztaty doskonalące “Motywowanie i wspieranie rozwoju”,
które odbędą się 5-7.10.2007

WARSZTATY KOMENDANTÓW SZCZEPU

W dniach 16-17.06 w Poznaniu odbyły się długo wyczekiwane warsztaty komendantów szczepu.
Za tę formę odpowiedzialna była wieloletnia komendantka szczepu BKiK z Hufca Poznań-Śródmieście phm. Monika Jurecka oraz hm. Ryszard Polaszewski, z-ca komendanta chorągwi ds. programowych, również przez kilka lat pełniący funkcję komendanta szczepu w Hufcu Gniezno.

KURS KOMENDANTÓW PLACÓWEK WYPOCZYNKOWYCH

16 czerwca w siedzibie Chorągwi Wielkopolskiej odbył Kurs Komendantów Placówek Wypoczynkowych.
Wzięło w nim udział 25 osób z 11 hufców: Poznań Stare Miasto, Poznań Wilda, Poznań Jeżyce, Poznań-Rejon, Poznań Śródmieście, Gniezno, Ziemi Ostrzeszowskie, Kórnik, Wągrowiec, Oborniki, Słupca.
Kurs podzielony był na trzy bloki:
1. Organizacja i finanse obozu (prowadzący hm. Jacek Drzewiecki),
2. Planowanie pracy obozu (prowadząca hm. Elżbieta Czapara),
3. Bezpieczeństwo życia i zdrowia uczestników (prowadzący Ryszard Jankowski).

WOODBADGE

W dniach 27.04 – 3.05.2007 w Rogalinku odbył się pierwszy kurs podharmistrzowski “Woodbadge”, w którym wzięło udział 10 instruktorek i instruktorów z 6 hufców: Chodzież, Gniezno, Poznań Stare-Miasto, Poznań- Śródmieście,Trzcianka, Złotów. Celem kursu było przygotowanie do bycia świadomym instruktorem w stopniu podharcmistrza oraz pełnienia funkcji na szczeblu hufca.
Pamiętnik kursanta >>

KURS KOMENDANTÓW HUFCÓW ZAKOŃCZONY

W dniach 13-15 kwietnia odbyła się piąta i ostatnia część weekendowego kursu komendantów hufców i członków komend. Komendantką kursu była hm. Lidia Drzewiecka (po prawej), której dziękujemy za zorganizowanie i przygotowanie wszystkich weekendów. Natomiast wszystkim absolwentom (po lewej) gratulujemy i życzymy owocnej pracy instruktorskiej w komendzie swojego hufca.