“Szkoła Wodzów” pełni funkcję zespołu kadry kształcącej na szczeblu chorągwi. Do zadań Szkoły należy:

  • wspieranie rozwoju i prowadzenie kształcenia: kadry kierowniczej komend hufców oraz zespołów instruktorskich komend hufców,
  • tworzenie i realizowanie planu kształcenia Chorągwi,
  • opiniowanie wniosków o przyznanie srebrnej i brązowej odznaki kadry kształcącej
  • gromadzenie i upowszechnianie dorobku wypracowanego w ramach prowadzonego kształcenia i innych działań związanych z pracą z kadrą,
  • prowadzenie dokumentacji.

Konstytucja Szkoły Wodzów


W internecie można poznać nas na serwisach:

Facebook: Polub nas!

Galeria Picasa: Obejrzyj zdjęcia


Relacje z kursów:

“Jesteśmy potrzebni”

kkkPo czterech dniach przelewania litrami potu, krwi i kawy, zakończył się Kurs Kadry Kształcącej (13-16.09.2012 w Rogalinku). Pięciu śmiałków w trakcie pobytu w Rogalinku w dniach od 13 do 16 września zgłębiali tajemną wiedzę o tym, jak należy kształcić kadrę, aby dawało to dobre efekty. Kursanci uczyli się o tym, jak prowadzić dobre zajęcia, poprawnie się komunikować, dobierać odpowiednie formy do zajęć, radzić sobie z trudnymi uczestnikami i wiele, wiele innych. Wspólnie spędzony czas kursu był też okazją do zawiązania nowych znajomości na linii Gniezno- Puławy. Kursanci z 2 różnych stron Polski wymieniali się poglądami i doświadczeniem w harcerskiej pracy. Wszyscy opuścili kurs z piosenką na ustach , która przyświecała każdemu, przez cały okres jego trwania. Piosenką, o jakże wspaniałym przesłaniu… : ) (klik)

pwd. Jakub Bosacki (fot. Piotr Rodzoch)


Tam w lesie nad jeziorem, wśród wysokich smukłych drzew

Wesoły ogień płonie i echo niesie śpiew

Najmilej nam się gwarzy w tę letnią jasną noc,

Młodzi, starzy czerpią z ognia swoją moc…”

Tak mógłby wyglądać opis ogniska kończącego warsztaty „Złoty Krąg”, ale zanim rozpaliliśmy harcerski ogień, wiele się wydarzyło.

Drugiego czerwca 2012 roku, Kształceniowcy ze wszystkich zakątków Wielkopolski zjechali się do Kiekrza, na długo oczekiwane warsztaty „Złoty Krąg Kształceniowców”. Szkoła Wodzów, jak zawsze, przygotowała mnóstwo profesjonalnych zajęć , które na pewno wzbogaciły warsztat każdego z nas. Hm. Victoria Kamasa podzieliła się z nami nowym modelem przekazywania informacji zwrotnej, byśmy mieli alternatywę do sławnej i pewnie wielokrotnie przetrawionej w kręgach kształcenia „kanapki”. Z druhem hm. Ryszardem Polaszewskim wspólnie zastanawialiśmy się, jaka jest rola ZKK w polityce kadrowej hufca oraz jakie problemy są codziennością HZKK. Hm. Julian Dąbrowski miał za zadanie pokazać nam, jak motywować ludzi, by „chciało im się chcieć”. Myślę jednak , że najbardziej nam wszystkim potrzebne były zajęcia z hm. Anią Frąckowiak, na których mogliśmy wspólnie rozwiązywać problemy trapiące poszczególne ZKK i wymieniać się pozytywnymi doświadczeniami ze swoich środowisk. Po dniu pełnym zajęć z szybką przerwą na obiad, nadeszło to, na co na każdej harcerskiej formie , czeka się z niecierpliwością-ognisko. Obfitowało ono w moc wydarzeń. Na wstępie druhna hm. Monika Jurecka przekazała szefostwo w „Szkole Wodzów” druhnie hm. Annie Frąckowiak. Nowa komendantka, nam jako pierwszym przedstawiła swoją komendę, która będzie wspierać ją w pracach Szkoły. Dzielni śmiałkowie, którzy podjęli się tego trudnego zadania to: hm. Hanna Sotek, hm. Grażyna Baranowska, phm. Wojciech Janiak oraz phm. Przemysław Kubiak. Następnie dwie druhny otrzymały, z rąk nowej komendantki Szkoły, Brązowe Odznaki Kadry Kształcącej- phm. Anna Młynarczyk Hufiec Krotoszyn oraz phm. Aleksandra Wysińska Hufiec Złotów.

Przy tym wszystkim wesoło płonął ogień, a echo niosło śpiew nad brzegiem Jeziora Kierskiego. Następnego dnia od rana zajęcia o sytuacjach intymnych w drużynie, poprowadziła hm. Ewa Sidor. Było na wesoło o sprawach poważnych. Na koniec zawiązaliśmy krąg przyjaźni, a przekazując sobie iskierkę obiecaliśmy spotykać się częściej w Złotym Kręgu Kształceniowców.

„Instruktorski wiążmy krąg,
Niech przyjaźń krzepi siłę naszych rąk.”

phm. Aleksandra Wysińska